PRIZE WINNERS

  • 2019

    Prize Winners

    Category A1 - Amateurs Solo

    Children age 8-12
    1st Prize: 107, Maya Sichanova, Bulgaria
    2nd Prize: 118, Zaélie Charbonneau, Canada
    3rd Prize: 113, Xiyi Zheng, China


    Junior age 13-15
    1st Prize: 103, Hengle Yong, China
    2nd Prize: Yumeng Ye, China
    3rd Prize: Xinrui Xie, China


    Junior II age 16-24
    1st Prize: 105, Kokoro Fukui, Japan
    2nd Prize: 401, Eduarda Grillo, Canada
    3rd Prize: Rosalie Rousseau, Canada


    Category A2 - Amateur Groups

    2nd Prize: 151 Midsummer, China Dance & Arts Calculation USA
    3rd Prize: 152 Autumn, Shenzhen Twelve Months Dance China

    Category B1 - Students of professional schools

    Female
    1st Prize: 204, Jiayi Li, China
    2nd Prize: 224, Nina Cagnin, Austria
    3rd Prize: Yun Zhu, China

    Male
    1st Prize: Si Heon Jeong, Korea
    2nd Prize: Yuhan Fa, China
    3rd Prize: Xiewen Liu, China

    Category B2 - Students of professional schools

    Female
    1st Prize: 275, Franziska Nagy, Hungary
    2nd Prize: 263, Magdalina Andritcaia, Maldova
    3rd Prize: 253, Gesztenye Botos, Hungary
    3rd Prize: 274, Diana Zinchenko, Austria

    Male
    1stPrize: 265, Hang Li,China
    2ndPrize: 271, Zdanschi Sergiu,Maldova
    3rdPrize: 364, Breahna Jan,Maldova
    3rdPrize: 266, Kaining Dong,China

    Category C1 - Modern & Contemporary Dancers Solo

    Female
    1st Prize: 310, Yating Liu, China
    2nd Prize: 301, Anna Bujdosó, Hungary


    Male
    2nd Prize: 311, Hang Li, China
    3rd Prize: 314, Daichi Uematsu, Hungary

    Category C2 - Modern & Contemporary Dancers Group

    1st Prize: 353, Zhejiang Conservatory of Music, China
    1st Prize: 351, Ballet Studio Mai, Japan


    Category D1 - Professional Dancers Solo

    Female
    1st Prize: 403, Prisca Zeisel, Austria
    2nd Prize: 412, Joo Mi Jang, Korea
    3rd Prize: 405, Zhanna Tevosyan, Armenia
    3rd Prize: 410, Jung Bin Huh, Korea


    Male
    1st Prize: 408, Seung Woo Shin, Korea

    Category D2 - Professional Dancers Group

    1st Prize: 502, Yoo Mi Jang Seung and Woo Shin, Korea
    2nd Prize: 501, Luisa Solowjowa, Robert Hyland, Austria

    Category E1 - Folk Dance Solo

    211, Sophie Schippani,Austria

    Category E2 - Folk Dance Group

    552, Frog, Macau

    Special Prices

    Scholarship from Sawaka Haruyama

    224, Nina Cagnin, Austria

    403, Prisca Zeisel,Austria

    412, Joo Mi Jang, Korea

    Scholarship from Renato Zanella

    310, Yating Liu, China (4 years modern contemporary dance)

    Scholarship from György Szakaly (Hungarian Dance Academy) summer course

    267, Victor Cagnin, Austria

    Karl Musil Prize

    267, Victor Cagnin, Austria

    Fanny Elßler Prize

    403, Prisca Zeisel, Austria

 

The 9th International Ballet & Contemporary Dance Competition

ONLINE EDITION

October 27th - 29th 2021
Finale: October 30th 2021

 

Register here

 

 

 

 

@Vienna International Arts Festival